Conducere și administrație

În urma alegerilor desfășurate în data de 10 iunie 2022 în cadrul Adunării Generale a Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România, votul exprimat de membrii Uniunii a desemnat următoarea componență a noului Consiliu Director:

Membrii Consiliului Director:
SECȚIA DE MUZICĂ INSTRUMENTALĂ ȘI MULTIMEDIA
1. Dan Dediu
2. Adrian Iorgulescu
3. Ulpiu Vlad
4. Diana Rotaru
5. Irinel Anghel
6. Călin Ioachimescu
7. Sorin Lerescu
8. Mihaela Vosganian

SUBSECȚIA DE FANFARĂ
9. Aurel Gheorghiță

SECȚIA DE MUZICĂ VOCALĂ
10. Dan Buciu
11. Diana Vodă - Dembinski
12. Dan Bălan
13. Christian-Alexandru Petrescu

SECȚIA DE MUZICĂ JAZZ/POP
14. Mircea Tiberian
15. George Natsis
16. Ionel Tudor
17. Florian Lungu
18. Mircea Drăgan
19. Viorel Gavrilă

SECȚIA DE MUZICOLOGIE
20. Valentina Sandu-Dediu
21. Olguța Lupu
22. Nicolae Gheorghiță
23. Antigona Rădulescu
24. Florinela Popa
25. Mihai Cosma

ORGANIZAȚIA TERITORIALĂ CLUJ
26. Adrian Pop
27. Cristian Bence-Muk
28. Tudor Feraru

ORGANIZAȚIA TERITORIALĂ IAȘI
29. Viorel Munteanu
30. Laura Vasiliu
31. Ciprian Ion Andrei

ORGANIZAȚIA TERITORIALĂ TIMIȘOARA
32. Gabriel Almași

ORGANIZAȚIA TERITORIALĂ CONSTANȚA
33. Mariana Popescu

ORGANIZAȚIA TERITORIALĂ BRAȘOV
34. Petre-Mihai Vârlan

Dan DEDIU – Președinte

Nicolae GHEORGHIȚĂ – Vice-președinte

Cristian BENCE-MUK – Vice-președinte (organizația teritorială Cluj-Napoca)

Irinel ANGHEL – Coordonator Secție Muzică Instrumentală și Multimedia

Diana VODĂ-DEMBINSKI – Coordonator Secție Muzică Vocală

Olguța LUPU – Coordonator Secție Muzicologie

George NATSIS – Coordonator Secție Muzică Jazz/Pop

SECȚIA DE MUZICĂ INSTRUMENTALĂ ȘI MULTIMEDIA
Coordonator: Irinel Anghel
Membri:
1. Doina Rotaru
2. Diana Rotaru
3. Mihaela Vosganian
4. Călin Ioachimescu
5. Mihai Măniceanu
6. Ulpiu Vlad
7. Carmen Cârneci
8. Sorin Lerescu

SECȚIA DE MUZICĂ VOCALĂ
Coordonator: Diana Vodă - Dembinski
Membri:
1. Grigore Cudalbu
2. Valentin Gruescu
3. Marcel Costea
4. Christian-Alexandru Petrescu
5. Petru Stoianov

SECȚIA DE MUZICOLOGIE
Coordonator: Olguța Lupu
Membri:
1. Valentina Sandu-Dediu
2. Florinela Popa
3. Antigona Rădulescu
4. Costin Moisil
5. Despina Petecel
6. Stelian Ionașcu
7. Mihai Cosma
8. Mihaela Nubert-Chețan

SECȚIA DE MUZICĂ JAZZ/POP
Coordonator: George Natsis
Membri:
1. Horia Moculescu
2. Viorel Gavrilă
3. Ionel Tudor
4. Nicolae Caragia
5. Andrei Tudor

SUBSECȚIA DE FANFARĂ
Coordonator: Aurel Gheorghiță
Membri:
1. Aurel Buga
2. Marius Firca
3. Adrian Ola

SUBSECȚIA DIDACTICĂ
Coordonator: Dan Bălan
Membri:
1. Diana Gheorghiu (reprezentant Muzica Instrumentală)
2. Lavinia Coman (reprezentant Muzicologie)
3. Petre-Dan Ștefănescu (reprezentant Muzică Vocală)
4. Viorel Covaci (reprezentant Secția Jazz-Pop)